Boards & Commissions

HARB

Legal Notice – Public Meeting, Nov. 16th, Amend Chapter 25, Historic District

John Rosecrans                 architecture@dimdyn.com                          1/1/23

Clara Saxton                       clara.saxton@foxroach.com                       1/1/22

Aaron Campbell               acampbell@kennettsq.org                           1/1/21

Stephen Conyers             stephenconyers@mac.com                        1/1/20  

Vacancy                                                                                                      1/1/19

Avery Eaton                        averycleaton@gmail.com                           1/1/18

Matt Wilhelm                    everythingjmw@gmail.com                        1/1/17  

 

CIVIL SERVICE COMMISSION BOARD (6 Year Term)

Mitchell A. Brison Sr. , Chair
cabrisonmm@aol.com
1/1/18
Stephanie A. Everett, Vice Chair                                                                       s.everett19348@gmail.com 1/1/20
Carlos Navarro, Secretary
jcnarvarro_us@yahoo.com
1/1/19
Kathrine J. Sprick, Alternate

kjsprick@gmail.com

 1/1/20
Vacancy, alternate
.
 1/1/20
Vacancy, alternate  1/1/20

 

 

EMERGENCY MANAGEMENT

John Morris, Coordinator
120 Marshall Street
Kennett Square, PA 19348
Phone:610-444-6020
Brian Casson, Assistant Coordinator
120 Marshall Street
Kennett Square, PA 19348
Phone: 610-444-6020

FIRE CONTROL BOARD

Borough Council Representatives:
Geoffrey R. Bosley & J. Douglas Doerfler

Fire House Representatives:
Frank Puoci, Jr, Chair
Keith Anderson
Mark Plumley
Richard Ruoss

Leon R Spencer Jr.

Kennett Township – 1 Delegate:

Scudder Stevens
801 Burrows Run Road
Chadds Ford, PA 19317

KENNETT AREA PARK AUTHORITY (KAPA) (5 Year Term)

Richard Lyon, Chair
rlyon@wlai.net
1/1/18
Pamela Carter, Vice Chair
pamelahcarter@comcast.net
1/1/19
Prissy Roberts
prissyroberts@yahoo.com
1/1/19
Pia McCann

pia@oxhaven.com
1/1/21
Mark McGreevy

m_mcgreevy@yahoo.com
1/1/18

KENNETT AREA PARK and RECREATION BOARD (KAPRB) 3 Year Term

Vacancy 1/1/20
Dave L. Myers
dave@lsmtlawfirm.com
1/1/20
Kevin Garris – Chairman – East Marlborough Township
keving_9@msn.com
1/1/20

PLANNING COMMISSION (4 YEAR TERM)

Clarke Green, Chair
cagreen24@verizon.net
1/1/20
Susan Holloway, Vice Chair
Sue1956ho@yahoo.com
1/1/18
Jason Ferrell
Jferrell@labware.com
1/1/21
Carol A. Krawczyk
ca.krawczyk@verizon.net
1/1/19
Myra Miller
myramiller@hotmail.com
1/1/18
David L. Myers
Dave@lsmtlawfirm.com
1/1/18
James Moore
jlamoore@yahoo.com
1/1/21

PROPERTY MAINTENANCE APPEALS BOARD

Donald Wilson                                                                              1/1/18

Vacancy 1/1/20
John Thomas
jrt406@verizon.net
1/1/19

SHADE TREE COMMISSION (3 Year Term)

Robert Schleuter 1/1/20
Steven Melton, Vice Chair                                                                            1/1/19

Thomas Schreier, Chair                                                                                     1/1/18

UCC APPEALS BOARD

Jeffrey Norman                                                                             1/1/20

Bruce Mitchell                                                                                1/1/19

William Sinton                                                                                1/1/18

Terry Schreep                                                                                1/1/22

Ed Clemens                                                                                    1/1/21

ZONING HEARING BOARD (3 Year Term)

Jennifer Duffy, Chair
jennifer@jenniferduffy.com
1/1/19
Mary Hricik                                                                                         1/1/18
jjirh@aol.com
Hillary Holland
hollanddavis@hotmail.com
1/1/20
John Thomas, Alternate
jrt406@verizon.net
1/1/19
Joel A. Sprick, Alternate
sprick@vt.edu
1/1/20

Zoning Hearing Board Solicitor

Thomas Oeste
Parke Barnes Spangler Oeste & Wood
Attorneys at Law
126 W. Miner Street
West Chester, PA 19382
610-696-2280